Uzyskanie możliwie najszerszej wiedzy na temat pracy serca to poważne wyzwanie. Da się jednak to zrobić, albowiem możliwości diagnostyczne i analityczne, którymi dysponuje współczesna kardiologia są wyjątkowo bogate. To zupełnie inna sytuacja niż ta, z którą mieliśmy do czynienia lata temu, kiedy osoby mające wszakże wiedzę oraz doświadczenie medyczne nie mogły stosować odpowiednio zaawansowanych metod diagnostycznych.

Sprzęt medyczny i wyposażenie gabinetu lekarskiego

Teraz są one w pełni dostępne, niektóre zalicza się wręcz do grona technologicznych innowacji. Jednakże na tym temat się nie kończy, ponieważ niektóre z badań są już znane do pewnego czasu. I uznawane za wyjątkowo wartościowe pod względem poznawczym.

Doskonałym przykładem takiego badania jest całodobowe EKG znane potocznie jako holter. Nazwa ta nie wzięła się z przypadku, ale od nazwiska autora metody Normana Holtera. Nie był on z wykształcenia lekarzem, ale biofizykiem.

Opracował jednak sposób wykonywania badania w taki sposób, aby praca serca pacjenta była monitorowana przez 24 godziny, a nie tylko przez krótki czas jak ma to miejsce w przypadku klasycznego EKG. Rozwiązania w tym zakresie rozpowszechniły się i badanie holterowskie stało się jednym z elementarnych, gdy mowa o diagnostyce osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi. Pełen podgląd pracy serca w ciągu dnia i nocy Potencjał w tym zakresie jest spory, ponieważ badanie takie jest ordynowane w przypadku zdecydowanej większości osób z podejrzeniem dolegliwości sercowych.

Największym atutem tej metody jest to, że daje ona znacznie bardziej wiarygodny obraz pracy mięśnia sercowego. W ciągu całej doby prowadzonego zapisu pojawia się większa szansa zarejestrowania jakichkolwiek anomalii, na podstawie których można stwierdzić, czy konkretny pacjent boryka się z poważniejszymi przypadłościami. Kolejnym plusem badania jest to, że nie wymaga ono hospitalizacji – wszystko może odbywać się poza placówką medyczną.

Współcześnie holter jest realizowany w toku codziennej aktywności pacjentów, jacy mogą wykonywać swoją pracę, zajęcia domowe, uprawiać sport oraz robić wszystko to, co robią każdego dnia. Wszystkie istotne dane związane z pracą serca są zapisywane w pamięci specjalnego urządzenia, jakie jest bezpiecznie zamocowane do ciała badanego. Pod tym względem dokonała się swoista techniczna ewolucja, albowiem w przeszłości mobilne rejestratory zapisywały obraz pracy mięśnia sercowego na tradycyjnych kasetach magnetofonowych.

Aktualnie w tym celu wykorzystuje się nośniki typu flash, a same urządzenia mają charakter cyfrowy.

fala uderzeniowa storz medical poznań http://www.horyzontybezgranic.pl/inne/skutery-inwalidzkie.php