Rehabilitacja kardiologiczna

Nie da się ukryć, że choroby serca, a zwłaszcza najcięższe przypadłości, stanowią ogromne obciążenie nie tylko dla samego mięśnia sercowego. Cierpi cały organizm, którego prawidłowe działanie jest w ogromnej mierze uzależnione właśnie od kondycji serca. Pojawia się zatem pytanie o to, w jaki sposób chory ma wracać do formy i w jakich okolicznościach jest to najtrudniejsze? Część dolegliwości układu sercowo-naczyniowego ma dość przewlekły charakter i walka z nimi wiąże się na przykład z regularnym i długotrwałym przyjmowaniem leków – chociażby statyn zmierzających do obniżenia poziomu cholesterolu i oddalenia ryzyka zaawansowanej miażdżycy. Jednakże są też pacjenci, którzy przechodzą bardzo inwazyjne zabiegi. Co z nimi? Kiedy po operacji serce i całe ciało są w trudnym położeniu, musi nastąpić coś absolutnie koniecznego, czyli regeneracja. Ile powinna ona trwać? Zazwyczaj jest to kwestia całkowicie indywidualna, a kluczowe decyzje w tym zakresie musi podejmować lekarz prowadzący dany przypadek.

Rehabilitacja kardiologiczna to jedno z istotnych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę. Różne są jej założenia. Między innymi może chodzić o wykonywanie pewnych ćwiczeń, jakie pozwolą wrócić do odpowiedniej dyspozycji. Znakomitym sposobem na powrót do formy jest zwyczajny odpoczynek i unikanie stresów. Często zalecana jest mało obciążająca aktywność, taka jak dłuższe spacery na świeżym powietrzu. Dzięki profilaktyce da się uniknąć problemów z sercem Ludzkie serce nie jest ze stali i w pewnych sytuacjach jego stan się zwyczajnie pogarsza.

Ogromny wpływ mamy na to my sami. Poprzez nieprawidłową dietę, brak ruchu czy wystawianie siebie na nadmierny stres wyrządzamy swojemu sercu krzywdę. Dlatego właśnie wskazane jest, aby „być mądrym przed szkodą” i przykładowo zmienić swoje żywieniowe nawyki, stawiając na zdrowe produkty dobre dla naszego serca i naczyń. Sport również jest mile widziany, ponieważ przyczynia się do lepszej pracy serca i ma generalnie dobroczynny wpływ na organizm. Kiedy w grę wchodzą konkretne zabiegi, takie jak na przykład koronaroplastyka, rolą lekarza prowadzącego jest pozostawienie pacjentowi konkretnych wskazań. Rehabilitacja kardiologiczna tylko w pewnym zakresie może być prowadzona na własną rękę.

W pewnych przypadkach może ona wymagać zaangażowania specjalnie przygotowanych terapeutów, jak również wizyt w specjalistycznym ośrodku. Tych spraw nie można zaniedbać, ponieważ działania związane z rehabilitacją w przypadku mięśnia sercowego wyglądają zupełnie inaczej niż w przypadku innych dolegliwości czy urazów.

http://www.horyzontybezgranic.pl/inne/skutery-inwalidzkie.php medyczny.store